www.bergfahrer.eu

 

ÚVOD AKTUALITY FOTOGALERIE KONTAKT    
     
MÉ VÝJEZDY
 
 

 

 

 
 

Nýrsko

Nýrsko 452m - Velký Prenet 1060m - Můstek 1234m

Výjezd začínáme u nýrského koupaliště u řeky Úhlavy. Jedeme na jih po cyklostezce číslo 33 příjemným stoupáním 3-5% k Vodní nádrži Nýrsko. Její hráz dosáhneme krátkým 8% stoupáním výjezdem na hlavní silnici Klatovy-Železná Ruda, ze které se záhy odpojíme vpravo a jsme na hrázi tohoto vodního díla. Od nádrže stoupáme nejdříve ve sklonu 5% na horské louky pod horou Ostrým a několika mírnými sjezdy a výjezdy, vždy o maximálním sklonu 8% dosáhneme křižovatky s hlavní silnicí. Odbočíme vlevo a záhy dojedeme do vesnice Zelená Lhota. Zde odbočíme do leva, chvíli jedeme po silnici Nýrsko-Železná Ruda pár set metrů a již odbočujeme vpravo do kopce ve směru na Prenet. Ihned šlapeme ve sklonu 12%, který vydrží až k železniční trati. Za tratí se dáme vlevo a okamžitě nás přivítá stoupání ve sklonu 14%. Tento krpál, již vedený lesem, vydrží překvapivě dlouho. V jedné ostré zatáčce dokonce tachometr ukáže sklon 16%. Jde o náročnou, ale krásnou pasáž lesem, kde ze zurčících potůčků můžete za horkých letních dnů dotancovávat vodu. Až v nadmořské výši 720m se silnice narovnává a chvíli jedeme v přijemném sklonu 5-7%. Tento příjemný sklon je asi po 1km vystřídán náhle stoupáním 12-13% a dosáhneme horské louky s kaplí sv. Kunhuty a nyní již soukromou rezidencí zbudovanou z bývalého Hotelu Prenet. Z louky odbočíme vlevo ve směru cyklostezky číslo 2100, která nás provede celou hřebenovou partií. Stoupáme po asfaltě ve sklonu 10-12%, kterým dosáhneme skoro vrcholu Velký Prenet. Vyjedeme do výše 1060m, vrchol Velký Prenet je od vás vpravo jen o asi desítku metrů výše. V tomto místě končí asfalt a začíná slušná lesní cesta. Klesneme asi 50 výškových metrů a začínáte stoupat na vrchol Můstek. Nejdříve je na nás nachystáno 9% stoupání lesní cestou, která na křižovatce s cestou z Hojsovy Stráže je vystřídána asfaltem. V tomto místě začínáme stoupat na Můstek ve sklonu 15%, který vydrží překvapivě dost dlouho. Až posledních 50 výškových metrů si odbudeme v příjemném sklonu 7-8%. Dosáhli jsme vrcholu hory Můstek, ze kterého se nám naskýtají překrásné pohledy na západ do údolí řeky Úhlavy na jedné straně, na druhé straně neuvěřitelně dalekým výhledem do českého vnitrozemí. Výjezd patří mezi náročné výjezdy. Cestou na vrchol jsme ujeli 21kilometrů a nastoupali 891m. Z vrcholu Můstku se můžete vrátit cestou, kterou jste přijeli, či pokračovat jako my dále po cyklostezce číslo 2100 směrem na Pancíř a Špičácké sedlo. Pod Pancířem již se připravte na davy lidí na cyklostezce.
 
   UBYTOVÁNÍ

Penziony v Nýrsku, Hamrech a Zelené Lhotě.
 
   OBČERSTVENÍ NA CESTĚ

Spousta možností v hostincích a penzionech po cestě.
 
   OBČERSTVENÍ NA VRCHOLU

není
 
   FYZICKÁ NÁROČNOST

5
 
    VÝBAVA

Horské koloNýrsko

Nýrsko 452m - Špičácké sedlo 980m - Špičák 1202m

Výjezd začínáme u nýrského koupaliště u řeky Úhlavy. Jedeme na jih po cyklostezce číslo 33 příjemným stoupáním 3-5% k Vodní nádrži Nýrsko. Její hráz dosáhneme krátkým stoupáním 8% výjezdem na hlavní silnici Klatovy-Železná Ruda, ze které se záhy odpojíme vpravo a jsme na hrázi tohoto vodního díla. Přejedeme hráz a po levém břehu přehrady po krásné cyklostezce, která nás vede nádhernými podhorskými loukami, dosáhneme zvlněnou krajinou, která jen velmi zřídka dosáhne sklonu 8%, osady Hamry. Od Hamrů stoupáme lesem ve sklonu 5-7% Hamerskou cestou na Špičácké sedlo. Jde o příjemný a pohodový výjezd s minimem aut. Mineme po levé straně vjezd železniční trati do Špičáckého tunelu. Před napojením na hlavní silnici se na chvíli silnice zpříkří na 8%. Záhy dosáhneme Špičáckého sedla ve výši 980m, dáme se doprava na turistickou asfaltovou silnici ve směru na Černé jezero. Asi po 500m odbočíme doleva na asfaltovou silnici ve směru na Rozvodí. Nejdříve nás čeká příjemný kilometr ve sklonu 3%, aby se sklon další kilometr držel v 5% a následně kilometr 7% a poslední kilometr jedeme ve sklonu 8-9% a dosáhneme Rozvodí moří v nadmořské výši 1140m. Na Rozvodí odbočíme vlevo na šotolinovou cestu, která chvíli i klesá, abychom opět odbočili vlevo a krátkými dvěma prudšími úseky 12% stoupání s mezihrou na 3% dosáhneme po pěkném asfaltu vrcholu Špičáku s rozhlednou, bufetem a vrcholovou stanicí sedačkové lanovky. Z vrcholu Špičáku se nám naskytne nádherný výhled na Nýrsko s vodní nádrží, kolem které jsme jeli a na celé údolí řeky Úhlavy, kterým jsme projížděli orámované Velkým Prenetem, Můstkem a Pancířem. Na jih vidíte německou část Šumavy a při dobré viditelnosti i rakouské Alpy s Dachsteinem a jeho ledovcem. Dle mého názoru se jedná o jeden z nejhezčích výjezdů na Šumavě. Celkem výjezdem jsme ujeli 26kilometrů a nastoupali 850m. Sjezd dolů do Nýrska je opět úchvatný ať už si ho budete užívat střemhlavým sjezdem, či pohodovou hodinovou projížďkou jako my.
 
   UBYTOVÁNÍ

Penziony v Nýrsku a Hamrech.
 
   OBČERSTVENÍ NA CESTĚ

Spousta možností v hostincích a penzionech po cestě.
 
   OBČERSTVENÍ NA VRCHOLU

Bufet na vrcholu.
 
   FYZICKÁ NÁROČNOST

5
 
    VÝBAVA

Horské koloNýrsko

Nýrsko 452m – Hamry most 560m – Svaroh 1333m

Výjezd začínáme u nýrského koupaliště u řeky Úhlavy. Jedeme na jih po cyklostezce číslo 33 příjemným stoupáním ve sklonu 3-5% k Vodní nádrži Nýrsko. Její hráz dosáhneme krátkým stoupáním s 8% sklonem výjezdem na hlavní silnici Klatovy-Železná Ruda, ze které se záhy odpojíme vpravo a jsme na hrázi tohoto vodního díla. Přejedeme hráz a po levém břehu přehrady po krásné asfaltové cyklostezce, která nás vede nádhernými podhorskými loukami, dosáhneme zvlněnou krajinou, která jen velmi zřídka dosáhne sklonu 8%, osady Hamry. Zde v části obce Hamry Most odbočíme z hlavní silnice doprava do kopce. Po projetí kolem parkoviště se vnoříme do lesa a stoupáme v 9% sklonu krásným zalesněným údolím Bílého potoka. Jen na několika místech se stoupání zvedne na 12%. Ve výši 1070m dosáhneme velké křižovatky, kde se vydáme jedinou turistickým značením neoznačenou cestou vlevo. Nejprve jedeme po asfaltě ve sklonu 9%. Ten asi po 2 kilometrech končí a navazuje na něj šotolinová cesta, na jejímž vrcholu poté, co jsme již opustili les, odbočíme vpravo a za chvíli stoupáme strmě vzhůru. Poté opět odbočíme vpravo na lesní pěšinu, kterou se v pohodovém sklonu 8% dostaneme na vrchol Svarohu umístěný na skalce. Díky okolním stromům a širokému hřebeni se nám bohužel nenaskytne žádný lepší výhled. Krásné výhledy na Nýrsko, přehradu a celé údolí řeky Úhlavy máme ještě tak 1 kilometr od vrcholu. Vlastní vrchol je trochu zklamáním. Asi 100m od vrcholu se nachází rozvalina bývalé turistické Juránkovy chaty. Celkem na vrchol ujedeme 18km a nastoupáme 980m.
 
   UBYTOVÁNÍ

Penziony v Nýrsku, Hamrech a Zelené Lhotě
 
   OBČERSTVENÍ NA CESTĚ

Spousta možností v hostincích a penzionech po cestě
 
   OBČERSTVENÍ NA VRCHOLU

NE
 
   FYZICKÁ NÁROČNOST

2
 
    VÝBAVA

Horské koloNýrsko

Nýrsko 452m – Špičácké sedlo 980m – Pancíř 1214m – Můstek 1234m – Velký Prenet 1071m - Nýrsko 452m

Auto v Nýrsku máte možnost zaparkovat na promenádě u řeky Úhlavy. Poté vyrazíte po asfaltce proti proudu řeky k vodní nádrži Nýrsko. Nad ní se napojíte na cyklostezku č. 33, na jejímž počátku vás čeká asi kilometrový terénní úsek, který se napojí na asfaltku v obci Hamry. Zde začíná vlastní plynulé stoupání po asfaltce s prakticky konstantním sklonem 6% až na Špičácké sedlo. Jde o velice příjemné stoupání lesem ve stínu stromů, v jehož horní partii po levé straně dole vidíte vjezd železniční trati do Špičáckého tunelu. Na Špičáckém sedle odbočíte vlevo na pěknou asfaltku, která vás docela strmým stoupáním kolem 13% zavede až nad Hotel Horizont II, kde doleva nahoru začíná vrcholové stoupání na Pancíř. Zde je několik desítek metrů stoupání 16%. Dále již jedete partiemi se stoupáním 8-12% až pod vrchol Pancíře, k němuž se vydrápete po zdolání stoupání o příkrosti 20%, které je naštěstí dlouhé jen několik desítek metrů. Právě jste zdolali z Nýrska výjezd o délce 22km a překonali převýšení 834m. Výhled z Pancíře je naprosto impozantní, při dobrém počasí uvidíte celou severní část Šumavy a někdy i Alpy. V chatě na Pancíři se můžete najíst případně i ubytovat. Cestu nazpět zahájíte sjezdem z Pancíře po stejné asfaltce, po níž jste přijeli. Po kilometru odbočíte doprava na šotolinovou cestu, kde po cyklostezce č. 2100 po mírném stoupání vyjedete na Můstek do výše 1234m. Tato cyklostezka vás vede po hřebeni s pěknými výhledy do kraje. Sjezd z Můstku je velice příjemný se střídáním pěkné šotoliny a hladkého asfaltu. V Zelené Lhotě se napojíte na hlavní silnici Nýrsko – Železná Ruda, po níž po 3km dojedete k vodní nádrži Nýrsko, kde se okruh uzavře.
 
   UBYTOVÁNÍ

Penziony v Nýrsku a Hamrech.
 
   OBČERSTVENÍ NA CESTĚ

Spousta možností s hostincích a penzionech po cestě.
 
   OBČERSTVENÍ NA VRCHOLU
 
   FYZICKÁ NÁROČNOST

2
 
    VÝBAVA

Horské kolo  
 

    
 

 Copyright © 2012-2024, www.bergfahrer.eu
Všechna práva vyhrazena.

WWW.BERGFAHRER.EU

TOPlist