www.bergfahrer.eu

 

ÚVOD AKTUALITY FOTOGALERIE KONTAKT    
     
MÉ VÝJEZDY
 
 

 

 

 
 

Berchtesgaden

Berchtesgaden 571m – Obersalzberg 970m – Kehlsteinhaus 1834m

Tento velice náročný výjezd začínáme na parkovišti u nádraží, kde se dá dobře a bezplatně zaparkovat a dojít si na toalety. Po 750m jízdy po proudu potoka Königsseeache po hlavní silnici ve směru na Salzburg je světelná křižovatka, kde se dáte doprava ve směru Kehlsteinhaus, Obersalzberg. Po přejetí po mostě přes potok začíná vlastní stoupání ihned docela prudce po hlavní silnici se sklonem 10-13%. Největší hrozbou je však provoz automobilů, jelikož jedeme společně po silnici s turisty proudícími na Obersalzberg, ze kterého vyjíždí autobus na Orlí hnízdo. Ve 2 partiích dokonce stoupání dosahuje 24%, tudíž jsem opakovaně musel sáhnout k nejlehčímu převodu svého kola. Tento kopec dlouhý jen 3,5km dá docela zabrat, jelikož na něm překonáte převýšení 400m, tudíž průměrný sklon je 11,4%. Během tohoto stoupání, kdy bylo asi 24 st.C, a vzduch vlhký jak v prádelně, jsme vypili všechnu vodu. Tu je možno doplnit na WC ve výchozí stanici autobusů na Orlí hnízdo na Obersalzbergu. Odtud pokračujete po vrstevnici z kruhového objezdu ve směru Hinterbrand. Z této asfaltové cesty je několik krásných vyhlídek na Berchtesgaden a okolí. Po 5km jízdy odbočíte u autobusové zastávky Brunnhaus doleva na Scharitzkehlalm. Zde ve výši 1046m je možnost posledního občerstvení a doplnění vody před velice náročnými 9km výjezdu k vrcholu. Dále se držíte šotolinové cesty ve směru turistického značení na Kehlsteinhaus. Tento asi 500m úsek šotoliny je jediný neasfaltový na celé cestě na vrchol. V lese u vodárny opět začíná asfalt a vy jedete v prudkém lesním stoupání se sklonem 10-13% vzhůru. V místě zvaném Ligeretalm ve výši 1190m se dáte doprava a zde začíná opět brutální krpál se sklonem 24% ústící asi ve výši 1400m na Kehlsteinstrasse. Po této precizní silnici se dostanete až ke konečné autobusu pod Orlím hnízdem. Výhledy z této zážitkové silnice jsou skutečně úchvatné. Z parkoviště pod Orlím hnízdem pak již vyjedete posledních výškových 135m po stezce pro chodce, kde je zákaz kolařů až na Kehlsteinhaus. Zde se můžete kochat fantastickými výhledy na Watzmann, Hoher Göll, Königsee, Salzburg a Steineres Meer. Z vrcholu na vás čeká naprosto fantastický sjezd délky 12km do Berchtesgadenu, během něhož, pokud vám vyjde počasí, můžete nafotit fantastické záběry Alp. Brzdy dostanou zabrat.

Pozor!!!

Tento výjezd se dá absolvovat jen v odpoledních hodinách, jelikož na Kehlsteinstrasse je zakázán vjezd kol, protože by nebylo možno se míjet s autobusy dopravující po této úzké silnici budované jen pro průjezd vůdcova Mercedesu tisíce turistů mířící na toto jedinečné místo. Poslední autobus z vrcholu odjíždí do údolí v 16.50 hodin. Proto tedy až po 17 hodině se můžete po této silnici vydat či se na ní až v 1400m napojit, jako jsme to udělali my.
 
   UBYTOVÁNÍ
 
   OBČERSTVENÍ NA CESTĚ

Restaurace na Obersalzbergu, chata na Scharitzkehlalm.
 
   OBČERSTVENÍ NA VRCHOLU

Restaurace v Kehlsteinhausu.
 
   FYZICKÁ NÁROČNOST

4
 
    VÝBAVA

Horské koloBerchtesgaden

Berchtesgaden 571m - Konigsbachalm 1240m - Gotzenalm 1685m

Vyzkoušejte svojí fyzickou sílu na jedné z nejoblíbenějších horských cyklistických tras v Berchtesgadenu!
Svoje putování jsme začali opět u potoka, kde začíná výjezd na Obersalzberg, ale hned po překonání prvního prudšího stoupání se sklonem 18% jsme asi po 1km odbočili doprava na Untersalzberg, tím jsme se zbavili otravných aut a v klidu s maximálním stoupáním 15% jsme po asfaltce vyjeli k Pensionu Rennleher a od něj pokračovali do lesa, kde jsme se napojili vpravo na Lindeweg, která nás hned na začátku přivítala šotolinovým krpálem 24%. Celý výjezd lesem po šotolinové cestě ústící na asfaltovou silnici z Obersalzbergu na Hinterbrand je velice náročný a kromě úvodního krpálu se zde dočkáte i několika úseků 18-20%. Po této rozcvičce si několik kilometrů odpočinete po asfaltce, která vás přibližně po vrstevnici dovede na parkoviště na Hinterbrand, kde začíná vlastní stoupání na Gotzenalm. Zákeřností tohoto výjezdu je to, že 3x během výjezdu klesnete sjezdem vždy o 100m, což nás vždy dost naštvalo. Naštěstí scenérie, které se vám otevírají ve výhledu, útrapy výjezdu vykompenzují. Až na Gotzentalalm do výše 1110m se pohybujete po šotolině s maximálními sklony do 16%. Od Gotzentalalmu ale začíná běs. Hned na přivítání 400m dlouhý 20% sklon nám sebral poslední zbytky sil. Tudíž poslední 3 kilometry výjezdu jsme potupně tlačili. Trvalý sklon 15-18% již byl nad naše síly. To opravdové utrpení, ale začalo až od Seeaualm. Zde ve výši 1420m začíná skutečná tortura se sklony 18-20% dlouhá několik stovek metrů, zakončená brutálním úsekem dlouhým 500m se sklonem 24%, který v přechodu přes hřeben na Gotzenalm dosahuje až 28%!!! Sice jen chvilku, ale stačí to.
Na vlastní oči jsme viděli 2 kluky, kteří tenhle úsek, sice asi na hranici srdeční arytmie, ale zdolali v sedle kola. Klobouk dolů! Přesto, že jsme poslední úsek tlačili, byli jsme tak hotoví, že jsme se ani nešli podívat na vyhlídkový bod Feuerpalpen, kde, jak praví průvodce, je nádherný výhled na Königsee. Výhledy z Gotzenalm, jsou ale také úchvatné, i když nám moc nepřálo ve fotografování počasí.
Výjezdem na Gotzenalm jsme na 25km překonali převýšení 1500m. Oběd v chatě Gotzenalm nám proto velmi přišel k chuti.
 
   UBYTOVÁNÍ
 
   OBČERSTVENÍ NA CESTĚ

Restaurace na Obersalzbergu, chata na Königsbachalm.
 
   OBČERSTVENÍ NA VRCHOLU

Chata Gotzenalm.
 
   FYZICKÁ NÁROČNOST

4
 
    VÝBAVA

Horské koloBerchtesgaden

Berchtesgaden 571m - Obersalzberg 970m - Rossfeldstrasse - Ahornbuchsenkopf 1543m

Vydejte se na kole na Hitlerovu oblíbenou vyhlídkovou panoramatickou hřebenovou silnici!
Nejnáročnější pasáže tohoto výjezdu si odbudete v jeho dolní třetině. Stejně, jako při výjezdu na Kehlsteinhaus, stoupáte s množstvím automobilů od mostu přes Berchtesgadener Ache na Obersalzberg. Na tomto stoupání s převýšením 400m na vás čekají dva úseky se sklonem 24%, které naštěstí nejsou dlouhé a díky čerstvým svalům nebyly pro nás překážkou. Tato pro množství automobilů nepříjemná pasáž se dá objet na Obersalzberg přes osadu Kloiber. Tahle varianta není tak prudká. Aut je tam sice asi stejně, ale silnice je mnohem přehlednější, širší a není uzavřena do úzkých úvozů, jako cesta přímo z centra Berchtesgadenu, po které jsme jeli my.
Na Obersalzbergu si chvíli odpočinete rovinatým přejezdem k odbočce k mýtné budce na Rossfeldstrasse. Zde začíná vlastní panoramatická silnice příjemným sklonem kolem 8-12%. Po pravdě řečeno první 3/4 celé silnice nijak panoramatické nejsou, protože neustále jedete sevřeni lesem. Výhledy se před vámi začnou otevírat až v oblasti Untere Ahornalm ve výši 1350m. Z těchto míst máte krásný výhled na Hoher Göll, Kehlsteinhaus, Unternberg a Salzburg. V těchto pasážích vás čeká i nejprudší část panoramatické silnice se sklony 12-15%, kterými vyjedete na Ahornbüchsenkopf. Zde začíná nádherná hřebenová pasáž vyhlídkové silnice, kde se pohybujete přímo na hranici s Rakouskem a můžete obdivovat panoramata od Salzburgu, s jeho dominantním domovským kopcem Gaisbergem, až po Dachstein s jeho ledovci. Na jihu stojí jako hráz Hoher Göll a Tennengebirge.
Na stejné silnici, na které budete stát vy, plánoval Adolf Hitler při výhledech na východ do Rakouska ve 30. letech jeho připojení k Říši. Na své příjemné pouti k této vyhlídce jsme z Berchtesgadenu ujeli 15 km a nastoupali rovných 1000m převýšení. Jedná se o vcelku příjemný výlet, který se dá zrealizovat i jako pozdně odpolední vyjížďka.
 
   UBYTOVÁNÍ
 
   OBČERSTVENÍ NA CESTĚ

Restaurace na Obersalzbergu, chata Enzianhütte.
 
   OBČERSTVENÍ NA VRCHOLU

Restaurace Obere Ahornalm.
 
   FYZICKÁ NÁROČNOST

2
 
    VÝBAVA

Silniční kolo  
 

    
 

 Copyright © 2012-2024, www.bergfahrer.eu
Všechna práva vyhrazena.

WWW.BERGFAHRER.EU

TOPlist