www.bergfahrer.eu

 

ÚVOD AKTUALITY FOTOGALERIE KONTAKT    
     
MÉ VÝJEZDY
 
 

 

 

 
 

Gravedona

Gravedona 205m – Peglio 615m – Bodone 1180m - Monte La Motta 1516m

Výjezd začnete na hlavní křižovatce města, kde se držíte ukazatele na Peglio. Začínáte stoupat po asfaltové silnici ve sklonu 5-7%. Tento příjemný sklon silnice, ze které se vám postupně otvírají výhledy na Gravedonu i jezero Como, vydrží až do vesnice Peglio. Jen na 2 místech silnice nabere sklon 8%. Po hlavní silnici projedete vesnici Peglio a za vesnicí na křižovatce, kde je kostel po levé straně, se dáte za kostelem vlevo. Při vjezdu do lesa vás hned přivítá krátký krpál 14%, ale záhy se silnice v listnatém lese srovnává a vy stoupáte ve stínu stromů pohodově po horší asfaltové silnici s betonovými výplněmi děr ve sklonu 7-11% až do chatové oblasti Bodone. Zde se v horní části osady na křižovatce dáte vlevo podle ukazatele ve směru na Alpe Paregna. Po písečkové vrstevnicové cestě jen v minimálním sklonu dojedete k odpočívadlu s lavičkami, kde je možno z čůráčku doplnit vodu. Doposud to byla naprosto oddychová cesta. Nyní však za závorou se zákazem vstupu pro vás začíná totální brutál. Od závory (kde se nenecháte zastrašit nápisem zákaz vstupu) se zvedá strmá betonová cesta nejdříve ve sklonu 16%, která se za prvním kataraktem zpříkří na 20%, aby se záhy utáhla na 24%. Tento sklon se náhle po asi 100m srovná na 8%, abyste si chvíli odpočinuli před vrcholným číslem celého stoupání a to je 26% krpál opět délky asi 100m před Alpe Paregna. Kolem této salaše si chvíli odpočinete v 8% stoupání, abyste již po šotolinové cestě ve vrcholovém sklonu 15% dosáhli bezejmenného sedla s křižovatkou. Zde se dáte vpravo, klesnete s výškou asi 25m, které záhy při objezdu vrcholu hory Monte La Motta opět naberete. Dosáhnete jižního úbočí hory, kde se dáte po vyšlapané travnaté cestičce vpravo vzhůru a vytlačíte kolo asi 200m na vrchol Monte La Motta. Během 19 kilometrového stoupání jste překonali převýšení 1363m. Z vrcholu hory se vám otevírají krásné výhledy na severní část Lago di Como, na monumentální horu Monte Legnone zvedající se od jezera a na Luganské předalpy.
 
   UBYTOVÁNÍ
 
   OBČERSTVENÍ NA CESTĚ

jedna pizzerie v Pegliu
 
   OBČERSTVENÍ NA VRCHOLU

není
 
   FYZICKÁ NÁROČNOST

3
 
    VÝBAVA

Horské koloGravedona

Gravedona 205m – Dosso del Liro 646m – Alpe Prennaro 1016m

Výjezd začnete na hlavní křižovatce ve městě, kde se držíte ukazatele na Peglio. Hned na další křižovatce se ale dáte vlevo a držíte se ukazatele na Negrana. Nejdříve vás přivítá stoupání 6%, abyste se záhy zadýchali v 15% sklonu, které po chvíli povolí na 14% v němž se držíte poměrně dost dlouho až nad obec Negrana. Nad obcí si chvíli odpočinete ve sklonu 7-8%, abyste si před křižovatkou s hlavní silnicí na chvilku opět zamakali ve sklonu 18%. Napojíte se na hlavní silnici a držíte se ukazatele na Dosso del Liro. Jedete v příjemném sklonu 6-8% až pod obec Dosso del Liro, kde se silnice zpříkří na 10%. Před vjezdem do obce se držíte cyklistického ukazatele odvádějící vás z hlavní silnice vlevo, kde už po vedlejší silnici ve sklonu 8-13% vás cyklistické značení vyvede nad obec. Nad obcí se vnoříte do listnatého lesa a ve sklonu 8-11% dosáhnete osady Rossina, kde po krátkém sjezdu zaútočíte ve sklonu 15% na cílový stoupák před Alpe Prennaro. Dosáhli jste alpský statek, kde nic zajímavého není, ani zajímavé výhledy, ani občerstvení. Ujeli jste 12 kilometrů a nastoupali 771m převýšení.
 
   UBYTOVÁNÍ
 
   OBČERSTVENÍ NA CESTĚ

není
 
   OBČERSTVENÍ NA VRCHOLU

není
 
   FYZICKÁ NÁROČNOST

1
 
    VÝBAVA

Horské koloGravedona

Gravedona 205m – Dongo 203m - Garzeno 660m – Passo San Anna 1200m – Passo Giovo 1723m – Rifugio San Iório 2000m - Passo San Jório 2010m

Vlastní výjezd začíná u jediného kruhového objezdu v městečku Dongo, vydáte se severozápadně ve směru Stazzona. Začínáte stoupat v 6% stoupání nad město, abyste záhy odbočili prudce vlevo ve směru cyklistického značení na Passo San Jorio. Tento výjezd je cyklistickým značením již od kruhového objezdu velice dobře vyznačen a držíte se ho celou dobu. Začnete stoupat po vedlejší úzké asfaltové silnici nejdříve ve sklonu 10-12%, abyste před dosažením obce Stazzona na jednom místě dosáhli až 15%. Na kraji obce Stazzona na křižovatce odbočíte vlevo a tím se napojíte na hlavní silnici, po které pokračujete v příjemném stoupání 4-7% přes Germasino do Garzena. Zde z hlavní silnice odbočíte doprava a vjedete do listnatého lesa, kde v příjemném stoupání 2-5% dojedete na silničku směřující vzhůru ze Stazzony. Od té chvíle se sklon jen lehce zpříkří na 5-7%. V tomto stoupání dosáhnete Passo Sankt Anna ve výši 1200m. Od průsmyku vás čeká jen kratičký sjezd, abyste opět v příjemném sklonu 3-7% dosáhli výše přesně 1300m, kde končí asfaltka a začíná šotolinová cesta. Ta se krátce zpříkří někdy až na 13%, ale nad chatou Rifugio Mattafoiada nabere příjemný rovnoměrný sklon 6-8% ve kterém dosáhnete Passo Giovo se stejnojmennou chatou. V průsmyku si lehce odpočinete na rovině, abyste záhy ve stoupání 14% začali závěrečný útok k sedlu. Jedete po šotolině, která v závěrečném asi kilometru je již vydlážděna štípaným kamenem. Pohybujete se nejprve ve sklonu 8-10%, ale před závěrečnými katarakty se stoupání utáhne na 14-18%. Od chaty Rifugio San Jorio vás čeká již jen kratičký krpálek ve sklonu 28%, který se však pro velice špatný kamenitý podklad vůbec nedá jet a musí se tlačit. No a jste v průsmyku. Ujeli jste z Donga 26,5km a nastoupali 1770m převýšení. V průsmyku žádné dech beroucí výhledy nejsou, zajímavý je jen pohled na západ k Lago Maggiore na Locarno. Výjezd přes brutální převýšení překvapivě není tan náročný, jak se ze statistiky čísel může znát, jelikož se větší sklon silnice objeví až na posledním asi kilometru. Do té doby je to úplná pohoda. Sjezd doporučuji realizovat po úplně stejné silnici. Já vůl z důvodu vyhnutí se navátinám sněhu na silnici jel od chaty Giovo dolů přes Dosso di Brento a bylo to naprosto příšerné a vyčerpávající s mizernou cestou a trvale ve sklonu v horních 2/3 15-20%. Tento sjezd je fakt na celopéro a i s ním to nebude nic moc.
 
   UBYTOVÁNÍ
 
   OBČERSTVENÍ NA CESTĚ

Rifugio Mottafoiada v 1325m, Rifugio Giovo v 1750m
 
   OBČERSTVENÍ NA VRCHOLU
 
   FYZICKÁ NÁROČNOST

3
 
    VÝBAVA

Horské kolo  
 

    
 

 Copyright © 2012-2024, www.bergfahrer.eu
Všechna práva vyhrazena.

WWW.BERGFAHRER.EU

TOPlist