www.bergfahrer.eu

 

ÚVOD AKTUALITY FOTOGALERIE KONTAKT    
     
MÉ VÝJEZDY
 
 

 

 

 
 

Nauders

Nauders 1365m - Kleiner Mutzkopf 1812m

Výjezd začíná asfaltovým stoupáním od stanice sedačkové lanovky na Klein Mutzkopf. Zde se dáte do leva a ve stoupání 9-12% vyjedete K Riatsch Gasthofu do výše 1522m. Pokračujete dále, kde asfaltka dosahuje až sklonu 14%. Posléze se cesta zlomí a jedete pár stovek metrů skoro po rovině až k odbočce doprava, kde končí asfalt a začíná šotolina. Po této cestě v příjemném stoupání kolem 8-13% po turistických značkách se dostanete až na vrchol Kleiner Mutzkopf, kde končí i sedačková lanovka z Nauders, u jejíž dolní stanice jste výjezd začínali. Jedná se o příjemný krátký výjezd, který se dá absolvovat i jako večerní dvouhodinový výlet. Na 7,5 kilometrech překonáte převýšení 500m.
 
   UBYTOVÁNÍ
 
   OBČERSTVENÍ NA CESTĚ

není nutné
 
   OBČERSTVENÍ NA VRCHOLU

Bergrestaurant Mutzkopf pod vrcholem
 
   FYZICKÁ NÁROČNOST

1
 
    VÝBAVA

Horské koloNauders

Nauders 1365m – Sperfort Nauders 1200m - Altfinstermünz 1007m – Martina 1035m – Sclamischot 1049m – Schwarzsee 1740m – Grünsee 1836m – Reschener Alm 2020m - Nauders 1365m

Tento okružní výjezd zahájíte jízdou po hlavní silnici směrem na Pfunds. Na konci vesnice na levé straně u hlavní silnice spatříte ukazatel na Kaiserweg, po této stezce se vydáte, sjíždíte z kopce po polní cestě, překřížíte hlavní silnici, z které jste před chvílí odbočili a loukami a lesem se opět vyhoupnete na hlavní silnici u Pevnosti Nauders. Zde je bohužel uzavřená turistická stezka na Altfinstermünz, tudíž musíte jet s auty do tunelů, což je docela vopruz, ale žádný zákaz vjezdu cyklistů zde není, takže je to povoleno. Po výjezdu z jednoho z mnoha tunelů nad Hochfinstermünzem, odbočíte doleva již na cyklostezku, která vás zavede po pár minutách ke strážnímu hradu na řece Inn do Altfinstermünz. Jde o malý strážní hrádek, kam se dá jít i na prohlídku. Po krytém můstku se dostanete na druhou stranu řeky Inn, kde se dáte vlevo na Innskou cyklostezku. Hned po několika desítkách metrů se trochu zadýcháte v 18% stoupání při výjezdu na hlavní silnici vedoucí do Sv. Mořice. Po hlavní silnici se příjemným mírným klesáním dostanete do vesnice Martina, stojící na švýcarsko-rakouské hranici. Stále se držíte po Innské cyklostezce, která vás již mimo hlavní silnici po pěkném asfaltě dovede až ke krytému mostu přes řeku Inn v osadě Sclamischot. Přejedete přes most a již se držíte podle turistického značení ve směru na Schwarzsee a Grünsee. Při vjezdu do lesa vás nejdříve vyděsí 32% stoupání, které vytlačíte, abyste se po asi 200m dostali na šotolinovou starou vojenskou cestu, kterou začnete stoupat stěnou hory Piz Lad. Nejdříve vás překvapí na této šotolinové cestě poměrně dlouhý tunel, který ve sklonu 13% vás vyveze na hezkou vyhlídku na údolí Engadin. Dále jedete příjemným stoupáním ve sklonu 9-12% nad údolí Engadinu. Přibližně ve výši 1650m cesta končí a vy musíte tahat kolo po hrozné turistické pěšině plné kořenů a balvanů až skoro k jezeru Schwarzsee. Kolem jezera se chvíli svezete v sedle, abyste opět tlačili kolo po stejné hrůze jako předchozí desítky minut. Tak se dostanete k jezeru Grünsee. Od tohoto jezera tlačíte kolo po cyklistické cestě vzhůru nejdříve lesem posléze loukami pod kasárna na Piz Ladu. Zde se napojíte na šotolinovou cestu směřující k těmto starým opuštěným kasárnům. Dáte se však doleva ve směru Reschener Alm, jedete mírně z kopce a posléze do mírného kopce, kde asi ve sklonu 4-5% dojedete k horské chatě Reschener Alm. Zde můžete poobědvat, pokochat se pohledy na jezero Reschensee a jeho okolí, a vyrazit zpět ve směru Reschensee. Jde o příjemný sjezd nejdříve šotolinový a posléze asfaltový. Od jezera se vydáte po asfaltové cyklostezce ve směru Nauders. Na celkem 47 kilometrech jste překonali převýšení 1200m.
 
   UBYTOVÁNÍ
 
   OBČERSTVENÍ NA CESTĚ

v Martině hostince
 
   OBČERSTVENÍ NA VRCHOLU

restaurace Reschener Alm
 
   FYZICKÁ NÁROČNOST

2
 
    VÝBAVA

Horské koloNauders

Nauders 1365m - Labaunalpe 1977m - Fluchtwand 2326m

Výjezd jsme začali od náměstíčka v Nauders stoupáním ke kostelu. Sklon asfaltové silnice byl stále větší a větší. U kostela dosahoval 14% a při výjezdu z městečka dokonce až 17%. Silnice se zde náhle zlomila vlevo, chvíli jsme si odpočinuli při skoro rovinatém výjezdu z vesnice, abychom záhy za velice hezkých výhledů na okolní hory opět dosáhli stoupání 15%. U Gasthofu Parditsch jsme se vnořili do lesa, zároveň zde skončila i asfaltová silnice a začala příjemná šotolina. Výjezd lesem je vcelku náročný, pohybujete se skoro stále ve sklonu 14-16%. U statku Labaunalpe ve výši 1977m silnice dosáhne sklonu až 17%. Nad statkem na nás čekalo nejpříkřejší stoupání celého výjezdu dlouhé asi 150m se sklonem 22%, což už je vcelku dost. Po překročení potůčku tekoucího z hory Zadresjoch byl asi 200m krpál se sklonem 17%. Po jeho zdolání již v minimálním sklonu jsme dojeli k samotě Hochleger. Zde skončila šotolina a my pokračovali napůl v sedle a napůl pěšky již jen s minimálním převýšením po turistické cestě k vrcholovému kříži na vrch Fluchtwand, která je obtížně v trávě znatelná, proto směr ke kříži jsme drželi spíše opticky. Tento ne příliš příjemný úsek nám zabral asi 20 min. Rozhled z vrcholu nás mile překvapil, byl uhrančivý a jistě patří k nejkrásnějším rozhledům v Alpách. Otevírá se před vámi údolí dolního Engadinu, Nauders s okolními horami a Reschensee s Ortlerem v pozadí. Zajímavé jsou i dechberoucí pohledy do hlubiny 1300m k Innu s hraničním celním hradem Altfinstermünz. Skutečně stojí za to na tomto vyhlídkovém vrcholu delší čas spočinout a kochat se výhledy. Z Nauders jsme na 10,2km překonali převýšení rovných 1000m. Vodu po cestě jsme doplňovali z množství potůčků, které jsme míjeli. Při zpáteční cestě jsme se naobědvali na statku Labaunalpe, kde sice nevaří teplá jídla, ale prkénko se slaninou, sýrem a zeleninou nám přišlo k chuti. Myslím, že tento výjezd ještě někdy v budoucnu zopakujeme, líbil se nám.
 
   UBYTOVÁNÍ
 
   OBČERSTVENÍ NA CESTĚ

Labaunalpe
 
   OBČERSTVENÍ NA VRCHOLU

Není.
 
   FYZICKÁ NÁROČNOST

3
 
    VÝBAVA

Horské koloNauders

Nauders 1365m – Reschenpass 1507m - Reschen 1508m – Arlund 1508m – Plamort 2000m - Nauders 1365m.

Svoje putování začnete na konci Nauders 12% stoupáním u hradu Schloss Nauders, a pak stále mírně do kopce po krásné asfaltové cyklostezce směr Itálie na Reschenpass a Reschen. Odtud jedete chvíli po šotolině kolem jezera Reschensee paralelně s hlavní silnicí po jeho východním břehu. Od hlavní silnice Nauders – Merano pod osadou Arlund začíná vlastní výjezd, jeden z nejprudších v Alpách. Zde přejedete hlavní silnici a začne velice příkré stoupání nejdříve po asfaltě se sklonem 13% do první zátočiny a poté 17% stoupání do druhé zátočiny, kde opouštíte asfalt a pokračujete po pěkné šotolině prudkým stoupáním se sklonem 15-17% po staré vojenské silnici. Na několika místech se vám otevřou nádherné výhledy dolů na jezero. Stoupání 15-17% překvapivě vydrží až na vyhlídku Plamort. Cestou musíte kolo přenést přes 2 sesuvy pudy, které naštěstí zde nejsou tak ohromné jako v údolí Uina v blízkém Švýcarsku. Při výjezdu do tohoto smrtícího krpálu na 3,8 km překonáte převýšení 500m, tedy průměrné stoupání 13,2%. Na začátku planiny Plamort na vrcholu stoupání jste právě dorazili na místo s jedním z nejkrásnějších výhledů v Alpách. Výhledu dominuje směrem na jih majestátní Ortler, kdysi nejvyšší hora Rakousko - Uherska. Na skalním ostrohu vedle cesty se nezapomeňte vyfotit sedící přímo nad jezerem a v pozadí s Ortlerem. Zde vznikají ty nejkrásnější fotografie z této oblasti. Zpáteční trasa může vést po cestě příjezdu, nebo můžete pokračovat dále po příjezdové cestě a sjet do Reschie. My jsme však pokračovali na vrchol planiny Plamort plné pozůstatků opevnění a zátarasů z 1.světové války. Na této silně podmáčené planině uvidíte volně se pasoucí koně. Cyklistická stezka č. 38 vás provede planinou. Určité úseky již na rakouské straně budete muset vést. V pohodě se napojíte v místě Bergkastelalpe ve výši 2054m na šotolinovou cestu z Nauders na Bergkastel, po níž při stoupání 12% vyjedete ke konečné stanici kabinkové lanovky z Nauders na Bergkastel do výše 2200m. Zde jste dosáhli nejvyššího bodu této trasy a můžete zahájit zajímavý sjezd do Nauders. Možnosti sjezdu do Nauders jsou 2. My zvolili sjezd přes Goldseehütte, kde jsme se naobědvali. K chatě sjíždíte po sjezdovce, která je velice podmáčená, proto údržba skiareálu vysypala na sjezdovce písčitou cestičku, abyste se při sjezdu neutopili v bahně. Čeká na vás sjezd se sklonem až 25%. Od chaty Goldseehütte vás čeká 6 km dlouhý sjezd po šotolinové silnici do údolí s několika úseky sklonu cesty až 20%. Celkově se jedná o náročný, ale ne vyčerpávající okruh, který cyklisté s dobrou fyzičkou jsou schopni absolvovat za půl dne. Celkem ujedete 27 kilometrů a překonáte převýšení 1000m.
 
   UBYTOVÁNÍ
 
   OBČERSTVENÍ NA CESTĚ

Pizzeria Irene na hraničním přechodu, vesnice Reschen s restauracemi.
 
   OBČERSTVENÍ NA VRCHOLU

Restaurace v objektu Bergkastel u kabinkové lanovky.
 
   FYZICKÁ NÁROČNOST

2
 
    VÝBAVA

Horské koloNauders

Nauders 1365m – Martina 1035m – Sur – En 1250m - Val di Uina 2300m – Schlinigpass 2308m - Sesvennahütte 2258m – Burgusio 1215m – Reschenpass 1507m - Nauders 1365m.

Vydejte se z Nauders na jednu z nejkrásnějších bikerských cest na světě! No po pravdě řečeno tento slogan platil v roce 2008, když jsme jeli tuto úžasnou trasu poprvé. V roce 2014 bych řekl: vydejte se na jednu z nejstrašnějších bikerských cest světa, která dříve patřila mezi 10 nejkrásnějších alpských tras, ale dnes již zdaleka není pro cyklisty, ale s bídou pro chodce. Ale popořádku. Nejdříve se vydáte po asfaltové silnici do Martiny ve Švýcarsku krásným sjezdem s klasickými alpskými serpentinami. Klesnete z 1438m z Norbertshöhe nad obcí Nauders do 1035m v Martině na řece Innu. Zde se napojíte na Innskou cyklostezku, po které stoupáte proti toku Innu. Bohužel od osady Strada již nemůžete po cyklostezce pokračovat, jelikož je přerušena sesuvy kamení z hor a vy musíte jet po hlavní silnici na Scuol. Tento nepříjemný úsek s množstvím aut je dlouhý asi 10km a zakončený krátkým pěkným asfaltovým sjezdem do kempu v Sur En v 1120m, odkud začíná vlastní stoupání do údolí Uina. Jedete nádhernou skalní soutěskou se zurčícím potokem pod vámi, který překračujete na několika mostech, takže neustále střídáte pravý a levý břeh potoka. Od Sur En kde stoupáte několik desítek metrů ve sklonu 8-12% se záhy dostáváte do sklonu 15%, který jen ojediněle klesá na 12%. Tato příkrá úvodní pasáž je zakončena u vodopádu, který padá na cestu. Zde je sklon 20% a úsek je dlouhý asi 200m a díky naprosto rozbité silnici s množstvím kamení, písku a vymletými rigoly je naprosto nesjízdný na kole, musíte ho tlačit. Za vodopádem se soutěska více rozevírá a zde ve výši 1400m si chvíli odpočinete kratičkým sjezdem, abyste se záhy dostaly k obrovské překážce a tou je kamenito - písčitý zával cesty veliký jako dvoupatrový dům! Takže kolo na záda a jde se! Po překonání sesuvu štěrku a kamení nasednete na kolo a příjemným stoupáním kolem 10% se přesunete nad osadu Uina Dadora, kdy ještě 2x jste museli nést kola úsekem utržené silnice spláchnuté do potoka. Silnice se opět prudce zvedá a sklonem 18% se sunete na nejlehčí převod vzhůru. Pod chatou Uina Dadaint vidíte všude kolem silnice obrovské množství kamenito - písčitých sesuvů z hor, které úplně změnily charakter krajiny. V chatě se můžete občerstvit, než zaútočíte na skalní tunely, které již z dálky vidíte vyhloubené v horském masívu nad vámi. Cestou k tunelům vás čeká jeden brod přes potok, který jsme v roce 2008 projížděli. Dnes je z kdysi malého po povrchu tekoucího potoka velká kamenito-písčitá řeka hluboce zarytá v terénu, kterou překonáváte s největší námahou s kolem na zádech. Další překážky v podobě sesuvů kamenů překonáváte cestou k tunelům ještě snad 10x. Tato v roce 2008 idylická cesta modřínovým lesem po úzké, ale bezpečné stezce, se nyní v roce 2014 stala pro nás naprostým utrpením. Od značky zákaz jízdy na kole, kdy již opouštíte modřínový les a blížíte se k tunelům, je již stoupání asi 25%, kolo se pro vymleté úseky od průtrží mračen prakticky nedá ani vést, stále nosíte kolo na zádech. Jedná se o velice nebezpečný úsek cesty, kde malé zaváhání znamená ohrožení života s pádem ze srázu. Kolo musíte vest i ve vlastním systému tunelů, které byly vybudovány Italy na počátku 1.světové války. Tato pasáž cesty je neuvěřitelná a řádně si jí vychutnejte. Oproti roku 2008 je však vidět výrazné zhoršení cesty, kdy eroze z přívalů vody a sesuvů kamení asi na polovině trasy ve skalních rýhách strhla zábradlí a zúžila pěšinu. Posledních 6 let se na stezce podepsalo víc, než předešlých 100 let! Stoupáním v údolí Uina najedete přesně 10 km a překonáte převýšení 1080m což značí průměrné stoupání 10,8%. Po opuštění tunelů jedete po velice špatné drnovité cestě s množstvím kamenů až k nejvyššímu bodu cesty ve výši 2309m na Schlinigpass. Zde nenaleznete žádný označený bod průsmyku, pouze na vás bude pískat množství svišťů, kteří se zde pohybují. Tato pasáž je velice náročná na udržení se v sedle kola, je třeba dávat v nerovném terénu značný pozor. Po pravdě řečeno, tak ošklivou a nehostinnou alpskou krajinu jsem dosud ještě neviděl. Totálně bez života, jen fičící vítr. Jde o velice náročný úsek. Tento úsek dlouhý 3km a končící u Sesvennahütte jsme napůl šli a napůl jeli 1 hodinu! Souvislejší jezdecký úsek je jen těsně nad chatou Sesvennahütte, kde se můžete občerstvit. Kousek pod chatou začíná nejprudší sjezd, který jsem, kdy v životě jel. Klesání na začátku 37% se na skalnatém podkladě s velkým množstvím nerovností opravdu jet nedá a spíše bych ho doporučil vést těch několik desítek metrů. Po těchto několika desítkách nebezpečných metrů již začíná pod vodopádem fantastický sjezd dolů do údolí, kde v osadě Schlinig končí šotolina a začíná asfaltová silnice končící až v Burgusiu. Zde opět musíte šlápnout unaveni do pedálů a po krásné asfaltové cyklostezce se stoupáním 7-13% vyjedete k jezeru Reschensee. Jezero objedete je jedno z jaké strany a přes Reschii a Reschenpass sjedete k smrti vyčerpáni do Nauders. Dle itineráře najedete 68 kilometrů a překonáte převýšení 1732m. My jsme poté, co kamarád přetrhl řetěz, museli s Burgusia zajet do cykloservisu do Málles. Proto jsme najeli 84km a překonali převýšení rovných 1900m.

Slovo závěrem: jde o první trasu, kterou jsme ocenili číslem 5 jako to nejnáročnější ze všech náročných horských tras. Tato trasa se za 6 let strašně zhoršila a my jí již nikdy nepojedeme, protože je nyní dle našeho názoru již spíše pro chodce než pro kola. Myslíme si, že vlivem eroze a velkých sesuvů kamení za pár let zcela zanikne. Proto se na ní vypravte co nejdříve, pokud ještě existuje, nebo jí raději jeďte v opačném směru. Tato varianta je určitě mnohem méně náročná.
 
   UBYTOVÁNÍ
 
   OBČERSTVENÍ NA CESTĚ

Camping v Sur En s restaurací, Uina Dadaint 1781m chata pod skalními tunely, Sesvennahütte 2258m.
 
   OBČERSTVENÍ NA VRCHOLU

Není, Sesvennahütte těsně pod vrcholem, vaří do 15 hodin.
 
   FYZICKÁ NÁROČNOST

5
 
    VÝBAVA

Horské koloNauders

Nauders 1365m - Reschenpass 1507m - Graun 1520m - Grauneralpe 2135m

Jedná se o nenáročný polodenní výjezd na slunečné straně horských svahů nad jezerem Reschensee. Vlastní výjezd začíná v obci Graun. Jedete po hlavní silnici na Melag a hned za obcí se dáte doprava na šotolinovou cestu, po mostě přejedete potok Karlinbach a vnoříte se do lesa, kde při sklonu 12% jedete asi 2km. Jen na jednu chvíli je sklon 13%. Dále si chvíli odpočinete lesním úsekem dlouhým asi 1km se sklonem 3-5%. Ten se poté zvedá na 10%. V tomto sklonu vyjedete z lesa na louky ve výši 2020m. Zde se vám otevře krásná vyhlídka na Ortler, Cevedale a jezerní údolí.

Teď už vás čeká jen 150 výškových metrů na Grauneralpe. Zde není žádné občerstvení, jedná se jen o stáje pro koně a krávy. Jestliže jsem předešlý výjezd nazval království svišťů, tak tento bych nazval cesta do království kravských lejn. Jsou tady naprosto všude, není ani kam si odložit batoh. Výjezd z Nauders je dlouhý 20km, z toho do Graunu 10km. Vlastní výjezd je dlouhý 9km a překonáte převýšení z Nauders 806m.

 
   UBYTOVÁNÍ
 
   OBČERSTVENÍ NA CESTĚ

Není
 
   OBČERSTVENÍ NA VRCHOLU

Není
 
   FYZICKÁ NÁROČNOST

2
 
    VÝBAVA

Horské koloNauders

Nauders 1365m - Reschenpass 1507m - Graun 1520m - Melag 1925m

Pohodový krátký nenáročný výjezd měřící 21,5km s převýšením 580m. K jezeru Reschensee dorazíte po krásné asfaltové cyklostezce vedené loukami přes Reschenpass. K jezeru po cyklostezce na 7km překonáte převýšení 147m po asfaltu. Podél jezera se vydáte po jeho východním břehu, kde na písečkové cyklostezce ujedete 3km do obce Graun s legendárním zatopeným kostelem, jehož věž ční nad hladinu jezera. Z Graunu se dáte po hlavní silnici na východ do údolí Langtalferner Tal. Nejdříve stoupáte podél zurčícího potoka Karlinbach v pohodovém sklonu 3-5%, který postupně roste na 10%, aby u osady Pedross vrcholil 12%. Tím jste překonali nejprudší stoupání tohoto výjezdu. Dále se pohybujete, teď již výše nad potokem, údolím s příjemným sklonem 3-7% až do obce Melag ve výši 1925m. Zde na parkovišti na konci asfaltové silnice se vám otevřou krásné výhledy na ledovce třetí nejvyšší rakouské hory Weisskugelu. Pokud jste výjezd absolvovali na horském kole, můžete údolím po písečkové cestě pokračovat dále na chatu Melager Alm ve výši 1970m. Já jsem toto však vzdal, vzhledem k tomu, když jsem viděl, jaké množství lidí po cestě jde. Jedná se totiž o oblíbený cíl pěších turistů, kteří mohou touto cestou pokračovat ještě výše na Weisskogelhütte ve výši 2550m.
 
   UBYTOVÁNÍ
 
   OBČERSTVENÍ NA CESTĚ

Spousta restaurací v Reschenu a Graunu.
 
   OBČERSTVENÍ NA VRCHOLU

Hotelové restaurace v Melagu.
 
   FYZICKÁ NÁROČNOST

1
 
    VÝBAVA

Silniční koloNauders

Nauders 1365m - Reschenpass 1507m - Reschener Alm 2020m

Výjezd můžete absolvovat jako samostatný nenáročný dopolední výšlap, nebo jako já, když jsem ho spojil s výjezdem do Melagu. Vlastní výjezd začíná v Reschenu u dolní stanice kabinkové lanovky na Schöneben. Zde se hlavní asfaltová silnice hned zvedá nad jezero Reschensee ve sklonu 12%, který se asi po 1km v serpentinách nad jezerem v lese poté snižuje na 5-9% a v tomto příjemné sklonu vydržíte až k odbočce z asfaltové silnice na Reschener Alm asi ve výši 1800m. Po šotolinové cestě, kde budete potkávat i automobily, jedete ve sklonu 5-11% až k restauraci Reschener Alm. Od ní se vám naskytne krásný rozhled na Reschensee a jeho okolí. Od jezera Reschensee jste ujeli 8km s převýšením 550m. Po občerstvení v restauraci na vás čeká již jen krásný sjezd dlouhý 16,5km do Nauders. K restauraci Reschener Alm se dá vyjet celkem po 4 cestách, proto i sjezd můžete absolvovat jinudy, než jste přijeli.
 
   UBYTOVÁNÍ
 
   OBČERSTVENÍ NA CESTĚ

Spousta restaurací v Reschenu.
 
   OBČERSTVENÍ NA VRCHOLU

Restaurace Reschener Alm.
 
   FYZICKÁ NÁROČNOST

1
 
    VÝBAVA

Horské koloNauders

Nauders 1365m - Reschenpass 1507m - Rossboden Alm 2364m

Vzhůru smrtícím krpálem do království svišťů! Jedná se o velice náročný, ale nádherný výjezd s panoramaty, na které budete dlouho vzpomínat. Vlastní výjezd začíná stejně, jako výjezd na Plamord, tj. v Arlundu u jezera Reschensee. Na prvním 1,5km se rozdýcháte nejdříve po asfaltu, poté po šotolině, ve sklonu 13-17%. Po odbočce doprava z plamordské cesty si pár minut odpočinete ve sklonu 5-8%, abyste po prvním vracáku měli dostatek sil na další prudší sklon 13-17%, kterým ve výši 2080m vyjedete z lesa na horskou louku s překrásnými výhledy na jezero, Ortler,Cevedale, Piz Lad a Haider Alpe. Zde v tomto místě jsem se i občerstvil z vlastních zásob. Je možné se zde chvíli i kochat pohledy z připravených sezení. Je dobré zde nabrat síly, protože to nejtěžší na vás teprve čeká. V ostrých zákrutách nyní máte před sebou 3 úseky se sklonem 20%, sice vždy trvající jen několik desítek metrů, ale i mezi nimi stále stoupáte ve sklonu 15-17%, tudíž si vůbec neodpočinete. Tento prudký úsek trvá asi 1,5km, poslední 1kilometr je již prakticky po rovině. Vlastní výjezd od jezera Reschensee z Arlundu měří 7,5km s převýšením 860m k Rossbodenalm, což znamená průměrné stoupání 11,5%, po odečtení posledního rovného kilometru je ale průměrné stoupání 13,2%, tedy stejně jako na Plamord, ale 2x taková délka výjezdu. Po vyjetí z lesa vás v té nejstrmější partii bude doprovázet pískot obrovského množství svišťů. Už jsem toho v Alpách najel hodně, ale takové množství svišťů na jednom místě jsem dosud neviděl. Je jasné, že na Rossboden Alm mají klid, jelikož tento smrtící krpál nikdy moc nadšenců jezdit nebude. Jedná se ale jednoznačně o nedoceněný klenot z hlediska horské cyklistiky. Výhledy nad hranicí lesa jsou úžasné. Při horkém počasí počítejte s nutností mít sebou dostatek vody, nikde během výjezdu se z pramenů totiž doplnit nedá.
 
   UBYTOVÁNÍ
 
   OBČERSTVENÍ NA CESTĚ

Není
 
   OBČERSTVENÍ NA VRCHOLU

Není
 
   FYZICKÁ NÁROČNOST

3
 
    VÝBAVA

Horské kolo  
 

    
 

 Copyright © 2012-2024, www.bergfahrer.eu
Všechna práva vyhrazena.

WWW.BERGFAHRER.EU

TOPlist